Jógáčárja Véda Čajtanja

Zakladatel Yoga Surya International, vede intenzivní studijní program založený na staroindických tradičních pramenech, 
systému a hodnotách jako alternativě k moderním jógovým trendům
Jógáčarja Véda Čaitanja (Ajay L. Bobade, MA., MSc.) se narodil roku 1977 v indickém státě Maháráštra v tradičně založené rodině bráhmanských panditů (kněží a učenců). Od dětství se intenzivně učil především od obou svých dědů (otec matky byl významný védský astrolog a znalec sanskrtu, jenž se rovněž zabýval ájurvédou, otec otce se v pozdním věku stal sádhuem, asketou). Absolvoval Certifikovaný program jógy a meditace na Patanjal Institute of Yoga v Púně a vedl individuální jóga-programy jako veřejné i firemní kurzy. V Manashakti Ashram Lonawala se věnoval studiu prenatálního vzdělávání a jógické péče, studoval nádišástru (práce s tělem založená na energetických kanálech podle jógické vědy a ájurvédy). Po studiu indigenního léčebného systému marma („akupresura“) v Bhútánu, vystudoval IT technologie (MSc.) a v tomto oboru pracoval.

Roku 2002 odešel studovat do ášramu filosofa svámího Dájánandy Sarasvatí v Coimbatore, v jihoindickém státě Tamilnadu. Zde žil čtyři roky a absolvoval především tříapůlletý každodenní studijní program zaměřený na tradiční védskou a jógovou filosofii, sanskrt a přednes védských manter (2002-2005). Poznal zde rovněž svoji další učitelku filosofku svámíní Prámánandu. Individuálně studoval i techniku „jóganidra“ u svámího Satjánandy (Bihar School of Yoga). Zároveň vystudoval dálkově psychologii na tamilské Annamalai University se specializací na psychologii náboženství. Po absolutoriu (při němž obdržel od svámího Dájánandy jméno „Véda Čaitanja“) půl roku žil v askezi v himálajském Tapovanu (4500 m.n.m.). Poté se usadil v předhůří, v Ršikéši (tzv. „hlavním městě jógy“). V Parmarth Niketan ášramu aj. vyučoval védskou filosofii a jógu především v mezinárodních kurzech pro učitele jógy. Následovala různá pozvání k výuce jógy v Evropě (např. Berlín nebo Yoga Festival, Esztergom, Maďarsko) a založení vlastní organizace Yoga Surya International: Academy of Yoga & Vedic Studies.

Od roku 2006 žije a vyučuje v České republice a mluví plynně česky (o životě v ČR viz článek v MF Dnes). V roce 2007 založil své vlastní centrum , které bylo nejprve v Hradci Králové a od roku 2021 v Hrobičanech. Kromě svých kurzů zve k přednáškám zajímavé osobnosti z Indie, jako byli např. Svámíní Prámánanda , Dr. Mukund Bhole, Dr. Shivakaran nebo Dr. Chinmay Pandya, prorektor Dev Sanskriti University). Je členem Yoga Alliance a International Yoga Therapy Association. Spolupracuje s Dev Sanskriti University, jež ho pravidelně zve na svůj Mezinárodní festival (vystoupení z roku 2014 zde v angličtině, ). Pozvání obdržel rovněž na 1st International Yoga Day v Lisabonu. 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram