Cesta poznání : jóga a ájurvéda v Indii

(Tapovan - Gangotri - Uttarkáši - Rišikeš - Haridwar)
"Poutní místa u pramenů Gangy" - září 2021
 Jóga a ájurvéda v Indii
  Zajímavá místa
  Předběžný program
 Cena a platební podmínky
 Podrobné smluvní podmínky
 Zaregistrujte se

Cesta poznání: jóga a ájurvéda v Indii

(Tapovan - Gangotri - Uttarkáši - Rišikeš - Haridwar)

„Poutní místa u pramenů Gangy “ – září 2021

Smysl třítýdenního kurzu jógy a ájurvédy v Indii: cesta poznání
Jóga a ájurvéda má své kořeny hluboce zapuštěny v staroindické kultuře. Pro každého studenta jógy nebo ájurvédy může být velmi přínosné navštívit Indii a poznat jógu a ájurvédu tak, jak jsou denně praktikovány v každodenním životě běžných lidí v oblastech, odkud pochází. Právě pozorování a vnímání indických praxí je cílem naší cesty, která je vším jiným než běžným kurzem nebo výletem.

Jógáčárja Véda Čajtanja, indický učitel z bráhmanské rodiny žijící od roku 2006 v Čechách, poznal, že současná praxe jógy v ČR je výrazně ovlivněna globálním komerčním trhem, velmi odlišná od toho, co zažil on jako dítě, student i později učitel v Indii, v místech, kam ještě příliv globalizace dosáhl málo nebo zatím vůbec. Proto svým českým a slovenským studentům, kteří svoje studium myslí vážně, nabízí od roku 2008 výjimečnou příležitost, že jednou ročně osobně zavede několik z nich na místa, která jeho samotného hluboce ovlivnila, a dá jim tak možnost, jak se s pokorou učit od místních lidí. Smyslem cesty není turismus ani upevňování doma zažitých představ o józe ve „značkových“ ášramech, nýbrž možnost k přehodnocení. Nejde o to, abychom si konečně mohli vyfotit ty divné jiné lidi a dát společnou fotografii s místními askety na sociální síť, zatímco zůstáváme zajati ve vlastním světě. Využijme možnost, jak přímo naslouchat a chvíli žít s lidmi, jejichž hlasy v tržním světě nejsou slyšet, ale kteří mohou náš život jen obohatit.

Vysoko v himálajských horách navštívíme askety, filozofy vedoucí život radikálně oddaný pouze praxi jógy a meditace. Za některými z nich budeme muset jít pouze pěšky. V horské vesnici Netala budeme studovat u významné ženy-asketky, filozofky védánty a znalkyně sanskrtu, v jejím malém ášramu na nádherném místě přímo na břehu Gangy. Zde se seznámíme i s ájurvédským lékařem, který studoval tradičním způsobem, tedy mnoho let se svým učitelem. S pokorou nahlédneme také do života v tradiční vesnici s místními lidmi, jež ještě není skanzenem. Celou cestu zarámují přednášky a cvičení vedené jógáčárjou Védou Čaitanjou o józe, védské filozofii, mantrách a ájurvédě, diskuse a osobní rozpravy. Úplně na závěr budeme mít možnost nahlédnout i místa, kde se tradice mísí s modernitou, a udělat si na ně vlastní názor: Haridvár a Ršikéš. Dvě odvěká poutní místa u Gangy v himálajském předhůří se stala rušnými městy. Budeme bydlet v zelené oáze kampusu univerzity v Haridváru, kde lze získat vysokoškolské diplomy v oboru jógy.

Véda Čaitanja byl opět pozván, aby zde na mezinárodním jógovém festivalu pronesl řeč. Je to zvláštní, avšak pozoruhodné, ekologicky a ekonomicky soběstačné místo, kde se přednášky o józe či IT konají mezi zahradami s ájurvédskými bylinami, za zvuku bučení posvátných krav či každodenních ohňových obětí. Zájemci budou moci zajít na místní slavnou Gangaártí, každovečerní slavnost u vody, nebo ji zažít v blízkém Ršikéši. Tzv. „hlavní město jógy“ pro některé, „spirituálního supermarket“ pro jiné, místo, které proslavili Beatles a hippies, dnes miliónové město, přitahuje praktikanty jógy z celého světa. Hlava se nám zamotá z úzkých lávek přes Gangu i záplavy spirituálních suvenýrů, avšak i zde se dají nalézt perly poznání.

Celou cestu tedy budeme poznávat roli a místo jógy a ájurvédy v denním životě Indů v různých formách. Véda Čaitanja nás díky svým výjimečným kontaktům a hlubokým znalostem místního a jazykového prostředí zavede do míst, která bychom jinak asi nikdy nenavštívili (nebo bychom k tomu potřebovali hodně peněz a roky úsilí). Zároveň nás ušetří každodenního handrkování, mrzutostí, a rizik, nerozlučně spjatých s cestováním v Indii po vlastní ose, což ocení pouze ten, kdo takové někdy zažil. S velkou zodpovědností vybírá pouze taková místa, která jsou bezpečná, včetně jídla a pití. Cestování po severní Indii nebývá sice nikdy úplně pohodlné a nedá se naprosto přesně naplánovat, avšak cestování se zodpovědným a znalým místním je úplně jiným zážitkem než sami nebo s českým průvodcem. Díky jeho znalosti češtiny mají navíc možnost poznávat i lidé, kterým by jinak bránila jazyková bariéra. Přestože Véda Čaitanja v podstatě nabízí jakousi „zkratku“, zásadně není turistický průvodce. Smyslem této „zkratky“ je umožnit studentům, aby se mohli plně soustředit na poznávání vskutku geniálního a racionálního systému přemýšlení a praxe, který vyvinuli staří Indové, a zároveň na poznávání vlastního nitra.

Gangotrí – Hinduistické poutní místo 3000 m.n.m. na břehu řeky Bhágírathí, hlavního přítoku Gangy, které se někdy říká rovnou Ganga. Odtud pěšky vyrazíme k ledovci Gómukh a k prameni Gangy.

Bhodžvása – Zastávka na cestě k ledovci Gomukh a na Tapovan. Zde budeme spát v plátěných stanech, koupat se v ledové vodě nebo řece, jíst tamější jídlo a ráno koukat na nádherné vrcholky hor. Také se setkáme s mnichem Lal Babou. Možná i nasněží.

Gómukh – Ledovec vzniklý z pramene řeky, jeden z primárních zdrojů řeky Gangy. Patří mezi největší v Himáláji (kvůli globálnímu oteplování je rok od roku viditelně menší). Nebudeme se na něj jen dívat, ale dokonce přes něj půjdeme. Žádné speciální horolezecké vybavení není třeba, naši průvodci nám jako každý rok ukážou bezpečnou, pohodlnou a nenáročnou cestu.

Tapovan – Překrásné místo nad ledovcem poskytující ve výšce 4500 m.n.m. nádherné výhledy na zasněžené vrcholky hor, ale i pocit klidu, pohody a bezpečí. Spát budeme v ašrámu askety Simlabáby a navštívíme i další mnichy, kteří tam vedou život oddaný józe a meditaci. Cesta nahoru je fyzicky náročná, ale stojí za to.

Nétala/Uttarkáši – Malý ášram asketky a filozofky svámíní Prámánandy, jedinečné místo v kvetoucí zahradě na břehu hučící Gangy objaté dramaticky strmými a vysokými horami.

Ršikéš – legendární poutní místo u Gangy, nyní „hlavní město jógy“ s praktikanty z celého světa

Předběžný program od 1.9 – 22.9.2021
1. 9. 2021
Odlet z Prahy do Dillí
2. 9. 2021 
Cesta vlakem do Haridváru a autobusem do Nétaly, Uttarkáši
2. 9. 2021
Cesta autobusem do Gangotri
4. 9. - 5. 9. 2021
Jógový program a pobyt v Íšávásja ášramu, Gangotri
6. 9. 2021
Trek do Bhódžvásy
7. 9. - 8. 9. 2021
Trek a pobyt na Tapovanu
9. 9. 2021
Trek zpět do Bhódžvásy
10. 9. - 12. 9. 2021
Trek zpět Gangotri a pobyt v ášramu v Rámandiru
13. 9. 2021
Cesta do Mukhvá a Dháráli
14. 9. - 15. 9. 2021
Pobyt v Dhárali a návštěva města Haršil a Mukhvá
16. 9. 2021
Cesta do Nétala
18. 9. 2021
Pobyt v Nétala a návštěva ášramu svámíní Prámánandy
18. 9. - 20. 9. 2021
Cesta do Haridwáru a pobyt na Deva Sanskrti Univerzitě
21. 9. 2021
Cesta vlakem do Dillí, odlet do ČR
22. 9. 2021
Přílet do ČR
Studijní plán
Lekce jógy - cvičení
Každy den rano a večer během pobytu v ášramu
Přednášky
Každy den rano a večer během pobytu v ášramu
Praxe
15:30 – 16:00   Domácí yogi čaj a ochutnávka indických nápojů
16:00 – 17:30    Motivační přednáška
17:30 – 18:00    Zakončení příměstského tábora

Cena kurzu: 24 000 Kč + letenka, pojištění, vízum

S nákupem letenky i vyřízením e-víza platného na jeden měsíc Vám rádi pomůžeme. Cena letenky závisí na aktuálním ceníku letecké společnosti, většinou se částka pohybuje okolo 12 000 Kč. Během pobytu bude zajištěna stravu 3x denně a také 2x denně čaj a 2 litry vody, přednášky a lekce jógy (během putování po horách probíhá studium formou pozorování a komunikací s tamějšími lidmi; pravidelné přednášky a lekce jógy budou v Nétale v ašrámu svámíní Prámánandy). Zajištěn je také transport po Indii a nosiči zavazadel během horského treku. Spát budeme v 2-3 lůžkových pokojích, na horách ve stanech či chatě (1-2 stany/chaty pro celou skupinu).

Pravidla kurzu - Cesta poznání : jóga a ájurvéda v Indii

 1. Programový program uvedený v brožuře nebo na webové stránce je pouze orientační a může se měnit podle dostupných zařízení, počasí a místních podmínek.
  Účast ve všech třídách je povinná a musí existovat lékařský důvod k tomu, abyste třídu vynechali bez povolení.
 2. Intenzivní výcvikový program proběhne během pobytu buď v Ashramech, jinde během treku bude probíhat pouze teoretická výuka. Během tohoto období se účastníkům doporučuje, aby vykonávali svou osobní praxi Asany a pránájámy.
 3. Pomůžeme vám získat VISA od indického velvyslanectví zasláním formulářů VISA všem účastníkům společně. Pokud včas nepředložíte cestovní pas a podepsaný formulář VISA, budete muset požádat o VISA samostatně.
  Poplatky za VISA nejsou zahrnuty v ceně kurzu.
 4. Poplatky
  • Celkové poplatky za kurz činí 24000 Kč + Letenky + VISA poplatky @ skutečné.
  • Storno poplatky jsou následující.
   • Do 15 dnů před odjezdem - poplatky za služby 4000 Kč
   • Od 15 dnů do dne odjezdu - 50%
   • Po odjezdu - 100% minus indická rupie 600 denně.
   • VISA poplatky se nevracejí.
   • Poplatky za letenky jsou vratné podle pravidel a předpisů leteckých společností.
  • Pokud se účastník nemůže kurzu zúčastnit, může jej dát náhradník. V takovém případě bude 100% vrácení poplatku za kurz poté, co náhradní účastník provede úplnou platbu. Letecké poplatky budou vráceny až po odpočtech účtovaných leteckou společností.
 5. Pravidla kurzu
  • Účastníka lze vyloučit z kurzu a účast na zájezdu za následujících podmínek ...
   • Pokud účastník v kurzu způsobuje rušení.
   • Pokud se účastník neúčastní výuky bez řádného zdravotního důvodu.
   • Pokud účastník nezodpovědným chováním ohrožuje život jiného účastníka.
   • Pokud účastník není ochoten / schopen dodržovat kulturní pravidla nebo projevuje přehlížení místní kultury místní komunity.
   • Pokud účastník konzumuje drogy nebo ve velkém množství alkoholu.
  • V takových případech nebude vyloučenému účastníkovi vrácena žádná náhrada a nebude poskytnuta žádná zařízení kromě konečné přepravy vlakem z letiště Haridwar na letiště Dillí. Všechna ostatní zařízení, včetně ubytování a cestování vyloučeného účastníka, se budou muset zajistit.
  • Pokud účastník není spokojen s programem a chtěl by pokojně opustit kurz, aniž by způsobil rozrušení skupině, bude mít možnost tak učinit a vrátit Rs. 600 bude poskytnuto na stravu a ubytování na zbývající dny + dopravní prostředky se skupinou nebo místní přepravné pro Haridwar budou poskytnuty v hotovosti.
info@yogasurya.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram