Tato cesta poznání je mnohem víc než jen běžný kurz, výlet nebo vysokohorská túra. Cílem naší cesty je v autentickém prostředí pozorovat, vnímat a pochopit jógu, ájurvédu a další tradiční indické činnosti, jejichž kořeny jsou hluboce zapuštěny ve staroindické kultuře.
Jógáčárja Véda Čajtanja, indický učitel z bráhmanské rodiny žijící od roku 2006 v Čechách, poznal, že současná praxe jógy v ČR je výrazně ovlivněna globálním komerčním trhem a velmi se liší od toho, co zažil sám jako dítě, student a později i jako učitel v Indii. Proto svým českým a slovenským studentům, kteří studium myslí vážně, nabízí od roku 2008 výjimečnou příležitost. Jednou ročně několik z nich osobně zavede na místa, která jeho samotného hluboce ovlivnila. Smyslem této cesty je nejen poznání tradičního života s jógou a ájurvédou, ale také osvojení si schopnosti učit se s pokorou od místních lidí tam, kde se globalizace zatím příliš neprojevila. Pro každého studenta jógy nebo ájurvédy bude jistě velmi přínosné navštívit Indii a poznat jógu a ájurvédu tak, jak ji praktikují v každodenním životě běžní lidé. Se zájmem mohou naslouchat a chvíli žít s lidmi, jejichž hlasy v tržním světě nejsou slyšet, a přesto mohou náš život velice obohatit. Je možné, že získané zkušenosti mnohé donutí přehodnotit dosavadní představy o józe, ájurvédě i samotné Indii. Touhy honit se za senzacemi či dát společnou fotografii s místními askety na sociální síť se nadobro rozplynou.
Véda Čajtanja není žádný turistický průvodce a smyslem relativně komfortního cestování s ním je umožnit studentům plně se soustředit na poznávání vskutku geniálního a racionálního systému přemýšlení a praxe, který vyvinuli staří Indové. Zároveň poskytne prostor pro vnímání vlastního nitra.
Celou cestu budeme v různých formách pozorovat význam jógy a ájurvédy v denním životě Indů. Véda Čajtanja nás díky svým výjimečným kontaktům a znalostem tamního prostředí a jazyka zavede do koutů Indie, které bychom jinak asi nikdy nenavštívili (nebo bychom k tomu potřebovali více peněz a vlastního úsilí). Zároveň nás ušetří každodenního handrkování, mrzutostí a rizik nerozlučně spjatých s putováním v Indii po vlastní ose. Tento fakt ocení hlavně ti, kteří si takovou zkušeností už prošli. Přestože cestování po severní Indii nebývá nikdy úplně pohodlné a nedá se naprosto přesně naplánovat, se zodpovědným znalcem indických poměrů se stane úplně jiným zážitkem, než kdybychom cestovali sami nebo s českým průvodcem. Véda Čajtanja vždy s velkou zodpovědností vybírá pouze bezpečné lokality a jídlo a pití šetrné k našim evropským žaludkům a díky jeho znalosti češtiny si plnohodnotné zážitky odnesou i lidé, kterým by jinak bránila jazyková bariéra.
Gangotrí – Hinduistické poutní místo 3000 m.n.m. na břehu řeky Bhágírathí, hlavního přítoku Gangy, které se někdy říká rovnou Ganga. Odtud pěšky vyrazíme k ledovci Gómukh a k prameni Gangy.
Bhodžvása – Zastávka na cestě k ledovci Gomukh a na Tapovan. Zde budeme spát v plátěných stanech, koupat se v ledové vodě nebo řece, jíst tamější jídlo a ráno koukat na nádherné vrcholky hor. Také se setkáme s mnichem Lal Babou. Možná i nasněží.
Gómukh – Ledovec vzniklý z pramene řeky, jeden z primárních zdrojů řeky Gangy. Patří mezi největší v Himáláji (kvůli globálnímu oteplování je rok od roku viditelně menší). Nebudeme se na něj jen dívat, ale dokonce přes něj půjdeme. Žádné speciální horolezecké vybavení není třeba, naši průvodci nám jako každý rok ukážou bezpečnou, pohodlnou a nenáročnou cestu.
Tapovan – Překrásné místo nad ledovcem poskytující ve výšce 4500 m.n.m. nádherné výhledy na zasněžené vrcholky hor, ale i pocit klidu, pohody a bezpečí. Spát budeme v ašrámu askety Simlababy a navštívíme i další mnichy, kteří tam vedou život oddaný józe a meditaci. Cesta nahoru je fyzicky náročná, ale stojí za to.
Nétala/Uttarkáši – Malý ášram asketky a filozofky Svámíní Prámánandy, jedinečné místo v kvetoucí zahradě na břehu hučící Gangy objaté dramaticky strmými a vysokými horami.
Ršikéš – legendární poutní místo u Gangy, nyní „hlavní město jógy“ s praktikanty z celého světa
S nákupem letenky i vyřízením e-víza platného na jeden měsíc Vám rádi pomůžeme. Cena letenky závisí na aktuálním ceníku letecké společnosti, většinou se částka pohybuje okolo 15 000 Kč. Během pobytu bude zajištěna stravu 3x denně a také 2x denně čaj a 2 litry vody, přednášky a lekce jógy (během putování po horách probíhá studium formou pozorování a komunikací s tamějšími lidmi; pravidelné přednášky a lekce jógy budou v Nétale v ašrámu svámíní Prámánandy). Zajištěn je také transport po Indii a nosiči zavazadel během horského treku. Spát budeme v 2-3 lůžkových pokojích, na horách ve stanech či chatě (1-2 stany/chaty pro celou skupinu).