Kurz jógy a ájurvédy v Indii - září 2024

(Tapovan - Gangotri - Uttarkáši - Ršikeš - Haridvár)
"Poutní místa u pramenů Gangy" - září 2024
 Jóga a ájurvéda v Indii
  Zajímavá místa
  Předběžný program
 Cena a platební podmínky
 Podrobné smluvní podmínky
 Zaregistrujte se

Cesta poznání - jóga a ájurvéda v Indii

Smyslem třítýdenního kurzu jógy a ájurvédy v Indii je cesta poznání

Tato cesta poznání je mnohem víc než jen běžný kurz, výlet nebo vysokohorská túra. Cílem naší cesty je v autentickém prostředí pozorovat, vnímat a pochopit jógu, ájurvédu a další tradiční indické činnosti, jejichž kořeny jsou hluboce zapuštěny ve staroindické kultuře. 

Jógáčárja Véda Čajtanja, indický učitel z bráhmanské rodiny žijící od roku 2006 v Čechách, poznal, že současná praxe jógy v ČR je výrazně ovlivněna globálním komerčním trhem a velmi se liší od toho, co zažil sám jako dítě, student a později i jako učitel v Indii. Proto svým českým a slovenským studentům, kteří studium myslí vážně, nabízí od roku 2008 výjimečnou příležitost. Jednou ročně několik z nich osobně zavede na místa, která jeho samotného hluboce ovlivnila. Smyslem této cesty je nejen poznání tradičního života s jógou a ájurvédou, ale také osvojení si schopnosti učit se s pokorou od místních lidí tam, kde se globalizace zatím příliš neprojevila. Pro každého studenta jógy nebo ájurvédy bude jistě velmi přínosné navštívit Indii a poznat jógu a ájurvédu tak, jak ji praktikují v každodenním životě běžní lidé. Se zájmem mohou naslouchat a chvíli žít s lidmi, jejichž hlasy v tržním světě nejsou slyšet, a přesto mohou náš život velice obohatit. Je možné, že získané zkušenosti mnohé donutí přehodnotit dosavadní představy o józe, ájurvédě i samotné Indii. Touhy honit se za senzacemi či dát společnou fotografii s místními askety na sociální síť se nadobro rozplynou.  

Véda Čajtanja není žádný turistický průvodce a smyslem relativně komfortního cestování s ním je umožnit studentům plně se soustředit na poznávání vskutku geniálního a racionálního systému přemýšlení a praxe, který vyvinuli staří Indové. Zároveň poskytne prostor pro vnímání vlastního nitra. 

Celou cestu budeme v různých formách pozorovat význam jógy a ájurvédy v denním životě Indů. Véda Čajtanja nás díky svým výjimečným kontaktům a znalostem tamního prostředí a jazyka zavede do koutů Indie, které bychom jinak asi nikdy nenavštívili (nebo bychom k tomu potřebovali více peněz a vlastního úsilí). Zároveň nás ušetří každodenního handrkování, mrzutostí a rizik nerozlučně spjatých s putováním v Indii po vlastní ose. Tento fakt ocení hlavně ti, kteří si takovou zkušeností už prošli. Přestože cestování po severní Indii nebývá nikdy úplně pohodlné a nedá se naprosto přesně naplánovat, se zodpovědným znalcem indických poměrů se stane úplně jiným zážitkem, než kdybychom cestovali sami nebo s českým průvodcem. Véda Čajtanja vždy s velkou zodpovědností vybírá pouze bezpečné lokality a jídlo a pití šetrné k našim evropským žaludkům a díky jeho znalosti češtiny si plnohodnotné zážitky odnesou i lidé, kterým by jinak bránila jazyková bariéra.  

Gangotrí – Hinduistické poutní místo 3000 m.n.m. na břehu řeky Bhágírathí, hlavního přítoku Gangy, které se někdy říká rovnou Ganga. Odtud pěšky vyrazíme k ledovci Gómukh a k prameni Gangy.

Bhodžvása – Zastávka na cestě k ledovci Gomukh a na Tapovan. Zde budeme spát v plátěných stanech, koupat se v ledové vodě nebo řece, jíst tamější jídlo a ráno koukat na nádherné vrcholky hor. Také se setkáme s mnichem Lal Babou. Možná i nasněží.

Gómukh – Ledovec vzniklý z pramene řeky, jeden z primárních zdrojů řeky Gangy. Patří mezi největší v Himáláji (kvůli globálnímu oteplování je rok od roku viditelně menší). Nebudeme se na něj jen dívat, ale dokonce přes něj půjdeme. Žádné speciální horolezecké vybavení není třeba, naši průvodci nám jako každý rok ukážou bezpečnou, pohodlnou a nenáročnou cestu.

Tapovan – Překrásné místo nad ledovcem poskytující ve výšce 4500 m.n.m. nádherné výhledy na zasněžené vrcholky hor, ale i pocit klidu, pohody a bezpečí. Spát budeme v ašrámu askety Simlababy a navštívíme i další mnichy, kteří tam vedou život oddaný józe a meditaci. Cesta nahoru je fyzicky náročná, ale stojí za to.

Nétala/Uttarkáši – Malý ášram asketky a filozofky Svámíní Prámánandy, jedinečné místo v kvetoucí zahradě na břehu hučící Gangy objaté dramaticky strmými a vysokými horami.

Ršikéš – legendární poutní místo u Gangy, nyní „hlavní město jógy“ s praktikanty z celého světa

Předběžný program od 1.9 – 22.9.2024
1. 9. 2024
Odlet z Prahy do Dillí
2. 9. 2024 
Cesta vlakem do Haridváru a autobusem do Nétaly, Uttarkáši
2. 9. 2024
Cesta autobusem do Gangotri
4. 9. - 5. 9. 2024
Jógový program a pobyt v Íšávásja ášramu, Gangotri
6. 9. 2024
Trek do Bhódžvásy
7. 9. - 8. 9. 2024
Trek a pobyt na Tapovanu
9. 9. 2024
Trek zpět do Bhódžvásy
10. 9. - 12. 9. 2024
Trek zpět Gangotri a pobyt v ášramu v Rámandiru
13. 9. 2024
Cesta do Mukhvá a Dharalí
14. 9. - 15. 9. 2024
Pobyt v Dharalí a návštěva města Haršil a Mukhvá
16. 9. 2024
Cesta do Nétaly
18. 9. 2024
Pobyt v Nétale a návštěva ášramu Svámíní Prámánandy
18. 9. - 20. 9. 2024
Cesta do Haridváru a pobyt na Deva Sanskrti Univerzitě
21. 9. 2024
Cesta vlakem do Dillí, odlet do ČR
22. 9. 2024
Přílet do ČR

Cena kurzu: 28 000 Kč + letenka, pojištění, vízum

S nákupem letenky i vyřízením e-víza platného na jeden měsíc Vám rádi pomůžeme. Cena letenky závisí na aktuálním ceníku letecké společnosti, většinou se částka pohybuje okolo 15 000 Kč. Během pobytu bude zajištěna stravu 3x denně a také 2x denně čaj a 2 litry vody, přednášky a lekce jógy (během putování po horách probíhá studium formou pozorování a komunikací s tamějšími lidmi; pravidelné přednášky a lekce jógy budou v Nétale v ašrámu svámíní Prámánandy). Zajištěn je také transport po Indii a nosiči zavazadel během horského treku. Spát budeme v 2-3 lůžkových pokojích, na horách ve stanech či chatě (1-2 stany/chaty pro celou skupinu).

Pravidla kurzu - Cesta poznání : jóga a ájurvéda v Indii

 1. Programový program uvedený v brožuře nebo na webové stránce je pouze orientační a může se měnit podle dostupných zařízení, počasí a místních podmínek.
  Účast ve všech třídách je povinná a musí existovat lékařský důvod k tomu, abyste třídu vynechali bez povolení.
 2. Intenzivní výcvikový program proběhne během pobytu buď v Ashramech, jinde během treku bude probíhat pouze teoretická výuka. Během tohoto období se účastníkům doporučuje, aby vykonávali svou osobní praxi Asany a pránájámy.
 3. Pomůžeme vám získat VISA od indického velvyslanectví zasláním formulářů VISA všem účastníkům společně. Pokud včas nepředložíte cestovní pas a podepsaný formulář VISA, budete muset požádat o VISA samostatně.
  Poplatky za VISA nejsou zahrnuty v ceně kurzu.
 4. Poplatky
  • Celkové poplatky za kurz činí 24000 Kč + Letenky + VISA poplatky @ skutečné.
  • Storno poplatky jsou následující.
   • Do 15 dnů před odjezdem - poplatky za služby 4000 Kč
   • Od 15 dnů do dne odjezdu - 50%
   • Po odjezdu - 100% minus indická rupie 600 denně.
   • VISA poplatky se nevracejí.
   • Poplatky za letenky jsou vratné podle pravidel a předpisů leteckých společností.
  • Pokud se účastník nemůže kurzu zúčastnit, může jej dát náhradník. V takovém případě bude 100% vrácení poplatku za kurz poté, co náhradní účastník provede úplnou platbu. Letecké poplatky budou vráceny až po odpočtech účtovaných leteckou společností.
 5. Pravidla kurzu
  • Účastníka lze vyloučit z kurzu a účast na zájezdu za následujících podmínek ...
   • Pokud účastník v kurzu způsobuje rušení.
   • Pokud se účastník neúčastní výuky bez řádného zdravotního důvodu.
   • Pokud účastník nezodpovědným chováním ohrožuje život jiného účastníka.
   • Pokud účastník není ochoten / schopen dodržovat kulturní pravidla nebo projevuje přehlížení místní kultury místní komunity.
   • Pokud účastník konzumuje drogy nebo ve velkém množství alkoholu.
  • V takových případech nebude vyloučenému účastníkovi vrácena žádná náhrada a nebude poskytnuta žádná zařízení kromě konečné přepravy vlakem z letiště Haridwar na letiště Dillí. Všechna ostatní zařízení, včetně ubytování a cestování vyloučeného účastníka, se budou muset zajistit.
  • Pokud účastník není spokojen s programem a chtěl by pokojně opustit kurz, aniž by způsobil rozrušení skupině, bude mít možnost tak učinit a vrátit Rs. 600 bude poskytnuto na stravu a ubytování na zbývající dny + dopravní prostředky se skupinou nebo místní přepravné pro Haridwar budou poskytnuty v hotovosti.
Registrace kurzu 2023

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram