Září 2024

Kurz jógy a ájurvédy v Indii – 2024

Poutní místa u pramenů Gangy

cesta do Indie - tapovan

Cesta do Indie
od 29.8. do 18.9. 2024

Kurz jógy a ájurvédy v Indii - Gangotri puja
Cesta do Indie – 2024

Cesta do poutních míst u pramenů Gangy

Tato cesta do Indie je mnohem víc než jen dovolená s jógou nebo vysokohorská turistika. Cílem naší cesty je v autentickém prostředí pozorovat, vnímat a pochopit jógu, ájurvédu a další aspekty staroindické kultury, které se promítají do každodenního života místních obyvatel.

Ajay Bobade pořádá tuto cestu s cílem poskytnout všem vážným zájemcům o jógu a tradiční indickou moudrost, možnost, absolvovat cestu na zajímavá místa, která jeho samotného hluboce ovlivnila. Současná praxe jógy v České republice, je totiž výrazně ovlivněna komerčním trhem a velmi se liší od toho, co se pod slovy jóga a ájurvéda opravdu skrývá. Smyslem této cesty, na kterou se vydáváme pravidelně již od roku 2008, je nejen poznání role jógy a ájurvédy v běžném životě, ale také možnost, učit se od místních lidí, jejichž život je stále úzce spjatý s přírodou, a kteří tu žijí s pokorou k horám, které je obklopují.

Život na březích Gangy

Ihned po příletu do Dillí zamíříme do hor. Gangotri je jedním ze čtyř míst v poutním okruhu Chota Char Dham. A právě tam, na odlehlých místech, vysoko v horách a lesích žijí mnichové a sádhuové, kteří se rozhodli strávit zbytek života mimo společnost. Setkání s nimi, jejich štěstí, pokora a oddanost je inspirující, přestože životní podmínky jsou z našeho pohledu opravdu velmi skromné a těžké.

Posvátnou řeku Gangu a její proměny můžeme pozorovat z bezprostřední blízkosti v délce několika kilometrů. Od jejího pramene, kde se ještě jmenuje Bhagirathi a její voda je přátelská a klidná, přes její divokou, bouřlivou a nebezpečnou podobu v Gangotri, až po silný mohutný tok v Ršikéši. Všechny její formy berou člověku dech a lákají k zastavení, zamyšlení, rozjímání, meditaci.

Gangotri a Tapovan

V nadmořské výšce 3100 m, na břehu řeky Bhagirathi (pramen řeky Gangy) leží hinduistické poutní městečko Gangotri. Dominantou města je chrám, který je otevřen pouze šest měsíců v roce, od května do listopadu, a na zbytek roku se Bohyně Gangy přesouvá do vesnice Mukhba. Kolem města Gangotri se směrem k čínské hranici rozprostírá rozsáhlý národní park, v němž se tyčí zasněžené hory Himálaje, ledovec Gomukh, pramen řeky Gangy a náhorní plošina Tapovan.


Tapovan se nachází na úpatí hory Šivling v nadmořské výšce 4463 m. Je domovem několika mnichů, kteří na tomto odlehlém místě žijí celoročně či sezónně v jednoduchých příbytcích a jeskyních. V období, kdy není celá oblast schovaná pod vrstvami sněhu, je, i přes vysokou nadmořskou výšku, plná vegetace, kvetoucích rostlin a luk. Tapovan je nádherným místem kam míří lidé, kteří touží být na pár okamžiků v blízkosti tamních mnichů. Zároveň bývá, díky své poloze, využíván jako základní tábor pro horolezecké expedice.

Bhodžvása a Gómukh

Bhodžvása – Zastávka v údolí řeky Gangy, na cestě k ledovci a na Tapovan.  Zde budeme spát v plátěných stanech, koupat se v ledové vodě nebo řece, jíst místní jídlo a ráno koukat na nádherné vrcholky hor. Také se setkáme s mnichem Lal Babou. A možná nám i nasněží.

Gómukh – Část ledovce, který představuje jeden z primárních zdrojů řeky Gangy. Ledovec Gangotri patří mezi největší v Himálajích (kvůli globálnímu oteplování je rok od roku viditelně menší). V předchozích letech se chodilo přímo přes něj, nyní však kvůli jeho odtávání volí naši průvodci jinou, bezpečnější cestu.

Kurz jógy a ájurvédy v Indii - ášram

Tapasyalayam ášrama

Nétala a Uttarkáši – Horská vesnice, kde se nachází malý ášram asketky, filozofky a znalkyně védanty a sanskrtu svámíní Prámánandy. Krásné místo v kvetoucí zahradě na břehu hučící Gangy. Pokud bude svámíní v čase naší cesty přítomna, poznáme ji osobně.

Najdete zde Ganga Dhyana Mandir, krásný přírodní jeskynní chrám zasvěcený bohyni Ganga, kde se denně konají bohoslužby, púdža a bhadžany.
Každý rok, od března do listopadu, Tapasyalayam nabízí množství programů, včetně programů určených pro duchovní reflexi a kontemplativní praktiky, jógová cvičení, procházky v přírodě, satsangy, poutě do Gangotri, Gomukhu a další.

Deva Sanskriti Višvavidjálaya

Na konci cesty budeme hosty v Deva Sanskriti Višvavidhálaja. Je to indická rezidenční univerzita se sídlem v Šántikundži poblíž Haridvaru. Byla založena v roce 2002 a poskytuje svým studentům znalosti například v oblasti jógy a zdraví, indické kultury, hudby a jazyků, komunikace, managementu venkova a udržitelnosti nebo teologie.

Univerzita je zcela soběstačná. V jejím areálu jsou například tkalcovské a šicí dílny pro výrobu univerzitního oblečení nebo dílny na výrobu ručního papíru. Z produktů vlastních krav vyrábějí kosmetiku, medicíny a nebo bioplyn. Pěstují celou řadu rostlin pro vlastní výrobu ájurvédských medicín. Nezapomenutelné bývá setkání s prorektorem univerzity. Dr. Chinmay Pandya, jeho klidný, vřelý projev a moudrá slova se dotknou srdcí každého.

Místní život a kultura

Během celé cesty budeme vídat místní obyvatele při jejich každodenních činnostech, které se hojně odehrávají přímo na ulici. Hned od prvního dne bude všem jasné, že je indická kultura velmi odlišná od té naší. A přestože je Indie pro oči a uši Evropana hlučná a chvílemi nepřehledná, přináší určitý klid. Například lidé v horách a v podhůří žijí v nelehkých podmínkách, a přesto se v jejich tvářích odráží štěstí. Jako kdyby věděli, že jsou přesně tam, kde mají být a dělají přesně to, co mají dělat a netouží po ničem jiném. Akceptují s radostí a pokorou svůj život takový, jaký je.

V průběhu cesty se účastníme mnoha rituálů a obřadů, při kterých se uctívají různí bohové a recitují mantry a další texty. Zavítáme na tradiční slavnost plnou ohňů, která se každoročně koná v jedné prastaré vesnici. Vrcholem bývá téměř soukromý koncert klasické indické hudby v podání špičkových hudebníků hrajících například na tabla, sitár a jiné nám velmi vzdálené hudební nástroje.

Cena kurzu a platba

Cena kurzu: 28 000 Kč + letenka, cestovní pojištění a vízum

podrobné informace
 • Cena kurzu zahrnuje ubytování, celodenní stravu a pití, transport po Indii, zajištění horského průvodce a nosičů zavazadel během horského treku, poplatky spojené s naší cestou (například poplatek za vstup do národního parku Gangotri atd.) a přednášky a lekce jógy
 • Cena letenky závisí na aktuálním ceníku letecké společnosti, většinou se částka pohybuje okolo 15 000 Kč 
 • Cena cestovního pojištění závisí na zvolené pojišťovně 
 • Výše poplatku za vízum závisí na aktuálních podmínkách (měsíční turistické vízum v roce 2024 – 25 EUR)
 • S nákupem letenky i vyřízením e-víza Vám rádi pomůžeme

Co nás čeká?

plánujeme:
 • Trek na Tapovan (během putování po horách probíhá studium formou pozorování a komunikací s místními lidmi)
 • Pěší výlety po okolí Gangotri a Dharali
 • Pobyty v ášramech, návštěvy chrámů a setkání s mnichy
 • Účast na různých rituálech a návštěva tradiční vesnické slavnosti
 • Pobyt na indické univerzitě a setkání s místním prorektorem
 • Výlet do Ršikéše a nákupy
 • Koncert klasické indické hudby
 • Přednášky na různá témata z oblasti jógy, ájurvédy a védské filozofie a lekce jógy

Denní program je stanoven pouze rámcově a je na místě přizpůsobován momentálním podmínkám a počasí.

Ubytování a jídlo
 • Přílet do Dillí – cesta do Nétaly – Gangotri – Bhodžvása – Tapovan – Dharali – Ršikéš
 • Nocleh je zajištěn v hotelích, ášramech nebo na univerzitě v 2-4 lůžkových pokojích a na horách ve stanech či chatě (1-2 velké stany/chaty pro celou skupinu)
 • 3x denně je zajištěna vegetariánská strava v dostatečném množství (k obědu a k večeři většinou rýže, dál, zelenina a placky) a také 2x denně indický čaj a 2 litry vody
Pravidla kurzu – Cesta poznání: jóga a ájurvéda v Indii

Harmonogram programu uvedený na webových stránkách je pouze orientační a může se měnit v závislosti na dostupných zařízeních, počasí a místních podmínkách.
Účast na všech lekcích je povinná a pro vynechání lekce bez povolení musí existovat zdravotní důvod.
Intenzivní jógová praxe bude během pobytu probíhat v ášramech, jinde během treku bude probíhat pouze teoretická výuka. Během tohoto období jsou účastníci podporováni, aby prováděli svou osobní praxi ásan a pránájámy.

Poplatky

Celková cena za kurz je 28000 Kč + letenky + poplatky za vízum
Storno poplatky jsou následující:
Do 15 dnů před odjezdem – servisní poplatky 5000 Kč
Od 15 dnů do dne odjezdu – 50 %
Po odjezdu – 100 % mínus 600 INR za den.
Poplatky za vízum nejsou zahrnuty v ceně kurzu a jsou nevratné.
Poplatky za letenky jsou vratné v souladu s pravidly a předpisy letecké společnosti.
Pokud se účastník kurzu nemůže zúčastnit, může jej zastoupit náhradník. V takovém případě bude platba za kurz vrácena v plné výši, jakmile náhradní účastník uhradí celou částku. Platba za letenku bude vrácena po srážkách provedených leteckou společností.

Pravidla kurzu

Účastníka lze z kurzu a účasti na cestě vyloučit za následujících podmínek:
Pokud účastník kurzu narušuje program.
Pokud se účastník bez řádného zdravotního důvodu nezúčastní programu.
Ohrozí-li účastník nezodpovědným chováním život jiného účastníka.
Pokud účastník není ochoten/schopen dodržovat kulturní pravidla nebo nerespektuje kulturu místní komunity.
Pokud účastník požívá drogy nebo velké množství alkoholu.
V takových případech nebude vyloučenému účastníkovi vrácena plná cena kurzu a nebude mu poskytnuta žádná náhrada.
Veškerou další organizaci, včetně ubytování a cesty vyloučeného účastníka si účastník zajišťuje sám. Pokud účastník nebude s programem spokojen a chtěl by zájezd opustit, bude mít možnost tak učinit bez vrácení plné ceny kurzu. V tomto případě bude účastníkovi poskytnuto Rs. 600,- na den na jídlo a ubytování na zbývající dny.

Fotogalerie

Často kladené dotazy

Na co se nás studenti nejčastěji ptají?

Doporučujeme zaregistrovat se na kurz co nejdříve, jakmile se rozhodnete. Většinou již v průběhu jara daného roku zajišťujeme letenky, abychom získali co nejvýhodnější cenu. A nejpozději v květnu je potřeba rezervovat místa ve vlaku do Haridvaru. S registrací není radno otálet také z toho důvodu, že o kurz bývá velký zájem a kapacita kurzu je omezena.

Letenku je potřeba zaplatit hned při jejím zakoupení, tzn. v průběhu jara daného roku, číslo účtu vám bude zasláno. Ve stejný den doporučujeme sjednat i cestovní pojištění. Záloha na kurz ve výši 6 000 Kč bývá splatná v průběhu dubna a zbytek částky je potřeba uhradit nejpozději v červenci. Obě částky můžete uhradit buď na účet, který vám bude zaslán a nebo hotově, pokud nás navštívíte. V červenci také žádáte o turistické vízum. Sjednává se online a poplatek se platí ihned kartou.

Tuto cestu organizujeme již několik let a na základě zkušeností jsme vytvořili podrobný seznam věcí, které doporučujeme s sebou mít. Tento seznam vám zašleme v dostatečně dlouhém předstihu (minimálně 4 měsíce před odletem), abyste si vše potřebné dokázali včas zajistit.

Pokud nemáte nějaké závažné zdravotní omezení, trek na Tapovan hravě zvládnete. Jedná se o několikahodinovou chůzi v převážně mírném terénu.

Koncem srpna a začátkem září pomalu končí deštivá sezóna, a tak se může stát, že během našeho treku na Tapovan může pršet. V Dillí, v Haridvaru a Ršikéši může být teplota až okolo 30°C. V horských oblastech se teplota pohybuje přes den většinou okolo 10 – 15°C a pokud je slunečno, tak teplota vystoupá i nad 25°C. Po západu slunce se na horách rapidně ochlazuje a v noci bývá 0 – 10°C.

Na cestu do Indie není nutné žádné speciální očkování.

Na většině míst, kde budeme ubytovaní, jsou koupelny s tekoucí vodou, ne vždy teplou, a turecké toalety. V Indii, hlavně v horských oblastech, není zvykem používat toaletní papír. Veškeré toalety jsou vybaveny kohoutky s vodou nebo sprškami na umytí. Proto doporučujeme přivézt si toaletní papír vlastní. Velice často se v koupelnách setkáte s tím, že místo sprchy bývá jen kohoutek ve výši pasu, kbelík a litrová nádoba na polévání těla – indický způsob sprchování si zamilujete. Se stoupající nadmořskou výškou klesá hygienický komfort, ale vždy je možnost se umýt.

Vedoucí naší cesty do Indie mluví místním jazykem, anglicky i česky a vše potřebné pro vás tedy bude zařízeno. V Indii se mluví převážně hindštinou, ale často se domluvíte i anglicky

Nemůžete najít odpověď?

Pošlete prosím svůj dotaz a my se vám co nejdříve ozveme.

Jméno a příjmení*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Zpětná vazba od studentů

Nechme slovy studentů vyjádřit, co si o cestě do Indie myslí