od ledna 2024

Yoga Surya Gurukulam

Denní studium jógy a ájurvédy, védské astrologie, recitace manter, meditace

tradiční indické nauky

Denní studium jógy a ájurvédy

Gurukulam je staroindický systém denního studia. Gurukula znamená ášram/dům tradičního učitele, ve kterém během svého studia žák může i žít.

Studijní proces, který probíhal v gurukulu se nazýval vidjá dánam (dar znalostí a poznávání). Žák se každý den účastnil výkladu svých učitelů. Věnoval se také samostudiu a odborně vedené praxi. Ve volném čase pomáhal udržovat a rozvíjet různé aktivity v Gurukulu.

Téma a sylabus denního studia

V rámci Yoga Surya Gurukulam studujeme předměty související s ájurvédou, jógou a indickou filozofií.

Žákům je k dispozici velká knihovna tradičních indických textů, knihy jógy a ájurvédy. Také je možné využívat rozsáhlý archiv nahrávek Svámího Dajánandy, Svámíní Pramánandy a několika dalších tradičních učitelů jógy, ájurvédy či védánty.

Hlavní oblasti studia

 • Úvod do ájurvédských principů
 • Historie ájurvédy a jógy
 • Anatomie a fyziologie lidského těla
 • Úvod do filozofie védanty
 • Mantry a tradiční ritualistika
 • Vaření a stravování dle ájurvédských principů
 • Staroindický jazyk sanskrt
 • Zdravý životní styl

Forma studia a denní program

Studium v gurukulam se skládá z několika částí. První a hlavní z nich je samozřejmě kontaktní studium ve formě přednášek, satsangů a individuálních konzultací. Studenti gurukulu se zúčastňují i všech víkendových programů, které v ášramu probíhají. Druhou částí je samostudium, kdy se student věnuje četbě, poslechu nahrávek sebereflexi a vlastní praxi.

Nezanedbatelnou a občas podceňovanou součástí studia je samotný pobyt a přímý kontakt s učitelem a ostatními studenty gurukulu v obyčejném denním životě, při práci a studiu.

 • Každé den začíná ranním rituálem zvaným půdža a poté se studenti věnují své jógové praxi
 • Po snídani je čas na přednášky, samostudium či vlastní práci, náplň studentů je různorodá
 • Po společném obědě se studenti věnují šramadáně (pomoci při údržbě a rozvoji centra)
 • Odpoledne je opět čas na samostudium, vlastní praxi či domácí práce
 • Při vaření společné večeře probíhá zpěv manter
 • Večery jsou různorodé – satsang (otázky a odpovědi), sledování dokumentárních a naučných filmů, zpívání manter, společné studium Bhagavad Gítá, samostudium

Ubytování a stravování

Ubytování pro studenty je zajištěno v centru v Hrobičanech.
Studenti mají sdílené či samostatné pokoje a k dispozici jsou sociální zařízení, kuchyně, jídelna, společenské prostory, jógová hala a knihovna.

K dispozici je plně vybavená kuchyň, ve které je možnost přípravy pokrmů pouze bez masa. Všechna jídla jsou připravovaná společně dle ájurvédských principů.
V létě je možnost pěstovat zeleninu na společné zahradě.

Cena kurzu a platba

Cena denního studium gurukulam se skládá z několika částí – studium, pobyt a strava. Zahrnuje všechny studijní víkendy, které v centru probíhají, plnohodnotnou vegetariánskou stravu a pobyt. Je na možnostech studenta, kterou formu si vybere.

možnosti pobytu
 • 1. stupeň – 12 000 Kč + 32 hodin práce / měsíc
 • 2. stupeň – 8 000 Kč + 64 hodin práce / měsíc
 • 3. stupeň – 4 000 Kč + 96 hodin práce / měsíc

Fotogalerie

Často kladené dotazy

Na co se nás studenti nejčastěji ptají?

Ráno vstaneme a po osobní hygieně se sejdeme u ranního rituálu půdža. Poté si společně nebo každý sám zacvičíme jógu. Někdo poté snídá, někdo ne. Každý den máme v 11 hodin oběd a v 18:00 večeři, kterou připravuje někdo ze studentů. Při vaření si společně zpíváme mantry. Zbytek času věnujeme studiu, praxi, poslechu přednášek, péči o domu, či jiným projektům, které jsou zrovna aktuální.

Studium je rozmanité. Budete samozřejmě studovat základy jógy a ájurvédy, ať už při víkendových kurzech zde v centru nebo z audio a videonahrávek z naší obsáhlé databáze. Budete se zúčastňovat všech přednášek, které v Hrobičanech probíhají. Témata jsou různá odvětví indických nauk – filozofie védánta, přednes manter, sanskrt, astrologie, indická kultura atd. Nedílnou součástí studia je samozřejmě sebereflexe a osobní praxe.

Jednou z důležitých hodnot naší školy je šetrnost, proto se snažíme na tento princip myslet při vaření, používání vody, vytápění atd. Také z toho důvodu u nás platí, že talíř má být po jídle prázdný.
Jíme tu pouze bezmasé pokrmy, proto prosíme o respektování zákazu uchovávání a přípravy jakýchkoliv masných výrobků.
V prostorách školy také platí zákaz kouření.

Počet studentů Gurukula se mění a délka pobytu je pro každého různá. Každý zde najde to, co je pro něj nejlepší. Vždy je zde však minimálně pár studentů, kteří se starají o každodenní chod centra.

Bydlení budete mít zajištěno v jednom z pokojů na statku v Hrobičanech. Pokoje jsou samostatné či společné, podle potřeb studentů a centra. K dispozici máte i rozlehlou zahradu.

Můžete k nám přijet autem, vlakem i autobusem, možnosti jsou následující:
Autem – adresa je Hrobičany 10, Sběř 507 03, je možné parkovat nedaleko ve vesnici
Vlakem, zastávka Smidary – od sobotního spoje s příjezdem v 8:08 vám rádi zajistíme odvoz (dejte nám prosím vědět SMS zprávou na číslo 773 227 919)
Autobusem, zastávka Hrobičany, Sběř – jede pouze ve všední dny, tento spoj můžete využít, pokud plánujete přijet už v pátek

Nemůžete najít odpověď?

Pošlete prosím svůj dotaz a my se vám co nejdříve ozveme.

Jméno a příjmení*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.