leden 2024
Speciální seminář

Úvod do tradiční aštánga jógy

Filozofie, jóga sútry a jiné tradiční texty

úvod do tradiční aštánga jógy

Patandžaliho aštánga jóga

V moderním pojetí je jóga vnímaná jako cvičení, ale tradičně je to kombinace pohybu, přemýšlení a chování v běžném životě. Ásany jsou jen jednou částí tradiční jógy. Často opomíjenou, ale důležitou součástí jógy je například filozofie, jóga sútry a ostatní tradiční texty, které správně vysvětlují např. jamy a nijamy, pránájámu, krija nebo meditaci. V tomto semináři budeme studovat jógu podle tradičního textu Jógasútra od Patandžaliho.

Patandžali ve svém díle Jóga sútra popisuje aštánga jógu jako cestu složenou z osmi částí: jama, nijama, ásana, pránajáma, pratjáhára, dhárana, dhjána a samádhi. Těchto osm krokù přesně vystihuje vývoj osobní proměny, který začíná na úrovni fyzického těla a postupně zahrnuje jemnější struktury života. Patandžaliho jóga líčí, jaké osobní úsilí, neboli purušártha, je třeba vynaložit pro změnu a pochopení své vlastní osobnosti a vlastního způsobu myšlení.

Co bude obsahem kurzu?

V tomto kurzu se zaměříme především na první čtyři části z Patandžaliho osmidílné cesty jógy.
Detailně si vysvětlíme některé ásany z pohledu tradiční jógy a ukážeme si rozdíly ve výkladu s některými modernímy texty. Dále se budeme věnovat tématu pránajáma a krija, které jsou velmi často zaměňovány a ukážeme si i jejich praxi.

Na konci semináře bude prostor pro vaše otázky týkající se probíraného tématu, ale i jakékoliv jiné dotazy jógové či filozofické problematiky.

Informace

20.- 21. ledna 2024
  
 • Kde :
  Yoga Point
  Stromová 5279/8, Piešťany
  Slovensko
 • Cena : 120 €
 • Kontakt :
  Veronika Klikáčová
  +421 908 035 950
  yogapointpn@gmail.com